Δευτέρα 7 Σεπτεμβρίου 2015

Ομάδα με προσωπικότητα...

Μεγάλη νίκη, κυρίως ψυχολογίας, πέτυχε η Εθνική μας μέσα στη Κροατία με 72-70 με @ρχιδ@τη εμφάνιση (συγχωρέστε μας τον ενθουσιασμό)! Ενώ για 3 δεκάλεπτα ήμασταν μέτριοι (αλλά μέναμε κοντά στο σκορ), κάναμε το ξέσπασμα και με τους Ζήση, Σπανούλη, Σλούκα, Πρίντεζη, Μπουρούση που ξεδίπλωσαν την κλάση και την πείρα τους, καταφέραμε και πήραμε το ματς στο νήμα. MVP (βάση αγώνα και όχι PIR) και ηγέτης ο Σπανούλης, που πήρε από το χέρι την ομάδα και αποδεικνύοντας για ακόμα μια φορά γιατί είναι από τους κορυφαίους Ευρωπαίους παίκτες, χάρισε τη νίκη στην Εθνική. Όχι μόνος του βέβαια...

Ο Kill Βill από την αρχή φάνηκε ορεξάτος, φαίνεται πως "φτιάχνεται" στα μεγάλα ματς (16 π. - 6 ασ.). Πήρε τα κρίσιμα σουτ πάνω του και ευστόχησε.
Μεγάλη εμφάνιση και από Ζήση (στο 2ο ημίχρονο). Αρχικά δεν είχε ψυχολογία. Έχανε τους αντιπάλους του στην άμυνα, έχασε και 3 ελεύθερα σουτ. Στο 2ο όμως άλλαξε άρδην τη φόρμα του και με περισσότερο μυαλό και χαρακτήρα στο παιχνίδι, ξεκλείδωσε την άμυνα των Κροατών.

Μείναμε πίσω στο σκορ στο 1ο ημίχρονο γιατί χάναμε συνεχώς τα ελεύθερα σουτ, σε αντίθεση με τους Κροάτες που τα εύστοχα τρίποντα τους έδιναν αντίστοιχα ένα σταθερό προβάδισμα 5-6 πόντων, κυρίως με Σίμον και Ούκιτς.

Στο 2ο ημίχρονο όμως η ομάδα έδειξε χαρακτήρα (όπως δήλωσε και ο coach) και πολύ μεστή εμφάνιση γύρισε το ματς. Βελτιώσαμε αισθητά την κυκλοφορία στην επίθεση. Στο 1ο ημίχρονο σκοράραμε μόλις 28 πόντους, ενώ στο 2ο 44.

Κακός ο Καλάθης οργανωτικά σήμερα, κόλλησε στη ζώνη και για αυτό ο Κατσικάρης έβαλε πολύ ώρα Ζήση. Στο 2ο ημίχρονο, ο Καλάθης δε χρησιμοποιήθηκε σχεδόν καθόλου.

Τα πήγαν καλά και οι ψηλοί μας στην άμυνα, παρότι οι Κροάτες έχουν πολύ καλούς ψηλούς. Ο Κουφός πήρε τα ριμπάουντ (9) και μάλιστα 2 κρίσιμα επιθετικά στο 1ο ημίχρονο (3 συνολικά) όπου και τα μετέτρεψε σε καλάθι, κρατώντας μας κοντά στο σκορ.

Ενώ έχουμε στο ρόστερ τρία τριάρια, παρόλα αυτά, μετά το 4ο φάουλ του Αντετοκούνμπο νωρίς στο 3ο δεκάλεπτο, ο coach πήγε σε σχήμα με 3 γκαρντ και δικαιώθηκε εκ του αποτελέσματος. Γιατί πίεσε στην άμυνα τους περιφερειακούς Κροάτες σουτέρ και μείωσε τα πολλά τρίποντα που δεχτήκαμε στο 1ο μέρος. Συν του ότι με την καλή κυκλοφορία στην επίθεση βρήκε και εύστοχα σουτ στο τέλος, καθοριστικά για τη νίκη.

Βοήθησε η φρεσκάδα και το καθαρό μυαλό και πιεστική άμυνα των Καϊμακόγλου και Μάντζαρη που έδωσαν ανάσες, πριν μπει η μπαρουτοκαπνισμένη 5άδα μας στο τέλος. Κάπως έτσι από το -10 (43-53) στο 28', καταφέραμε να πάρουμε το ματς, κάνοντας ένα πολύ δυνατό 4ο δεκάλεπτο, όπου και φάνηκε η διαφορά πείρας και διαχείρισης ενός ντέρμπι από την Εθνική μας. Όταν η μπάλα ζύγιζε "τόνους", ο Σίμον και η παρέα του δεν ήταν τόσο εύστοχοι σε σουτ και βολές, σε αντίθεση με τους διεθνείς μας που ανέβαζαν σταδιακά την αυτοπεποίθησή τους.

Η τελική 5άδα με Ζήση, Σπανούλη, Σλούκα, Πρίντεζη, Μπουρούση που επέλεξε ο coach έδειξε την κλάση της. Φάνηκε η μεγάλη πείρα τους και ταυτόχρονα η απειρία των Κροατών που στα κρίσιμα έχασε τα σουτ και την ψυχραιμία τους λόγω της πίεσης του αγώνα.

+1 στον Κατσικάρη όπου μίκρυνε το rotation και εμπιστεύτηκε στο ντέρμπι του ομίλου τους πιο έμπειρους και "ζεστούς" του παίκτες. Παίζοντας με 3 γκαρντ, αύξησε στην περιφέρεια την πίεση (είδαμε και full court press στο τέλος), περιορίζοντας το σκοράρισμα των Κροατών από έξω, αλλά βελτίωσε και την κινητικότητας μας στην επίθεση.

Vassilis Spanoulis was once more the catalyst for a Greek victory
Greece recovered from eight points down in the fourth quarter to beat Croatia 72-70 on Sunday and gain the upper hand in EuroBasket 2015 Group C
The Greeks staged a 13-2 run to take a 72-67 lead with just over a minute to play and while Krunoslav Simon had a chance to tie the game with one second left, he could not convert.
As so many times before, Vassilis Spanoulis was the driving force behind the Greek fight-back with 16 points, four rebounds and six assists.
It was Greece's second win from their opening two games and makes them favourites to top the group in Zagreb, Croatia.
"In the second half we showed the potential of this team, not only physically but as a character," said Greece head coach Fotis Katsikaris.
"We controlled the game how we wanted to control it. It's a blessing how we can control the game."
Netherlands were brought back down to earth after their historic opening day success, falling 78-71 to The Former Yugoslav Republic of Macedonia, who took control in the second period.
Slovenia won the other game in Group C, 79-68, behind some accurate outside shooting to inflict a second straight loss on Georgia.
8. Nemanja Bjelica (Serbia)
Nemanja Bjelica has already established himself as one of the biggest threats at EuroBasket 2015 inside the first two days of action
Nemanja Bjelica was Serbia's hero once again as he scored the game-winner inside the final second to break German hearts in Berlin.
The Minnesota Timberwolvesforward came up with the one-handed floater with 0.9 seconds remaining to decide a contest of 12 lead changes and 10 ties, 68-66.
This followed his 24-point, 10-rebound showing against Spain on day one and saw Serbia take control of Group B.
"We stayed together and Nemanja hit an incredible shot and gave us a victory, which I believe will be the most important for us in this group," said Serbia head coach Aleksandar Djordjevic.
Spain bounced back from their defeat to Serbia with a crushing 104-77 demolition of Turkey as six of their players scored in double figures while Italy outscored Iceland 12-2 in the final three minutes to avoid a second loss.
Lithuania strengthened their case for top spot in Group D by keeping their composure to triumph 68-49 against Latvia in an intense battle of the Baltic neighbours in Riga.
Czech Republic also improved to 2-0 with another impressive performance, cruising to a 78-64 success against Ukraine after Belgium had beaten Estonia 84-55.
In Group A, France used a 21-0 run to burst clear of Bosnia and Herzegovina in Montpellier and triumph 81-54 as Tony Parker scored 11 points to tie Greek legend Nick Galis as the all-time leading scorer in EuroBasket competitions on 1,030 points.
Poland and Israel joined their hosts on two wins from as many games after outlasting Russia 82-79, and Finland 79-66, respectively.