Πέμπτη 5 Σεπτεμβρίου 2013

Δυναμικό ξεκίνημα με νίκη για την Εθνική

Τη μεγαλύτερη σε εύρος νίκη στους αγώνες της πρεμιέρας του Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας έκανε η εθνική μας (28 πόντους διαφορά - μαζί με την Ισπανία) απέναντι στη λίγη, όπως αποδείχτηκε, μπασκετικά Σουηδία.

Οκτώ λεπτά κράτησε το νωθρό ξεκίνημα της εθνικής με αρκετές άστοχες προσπάθειες επιθετικά. Με 3ποντο του Σπανούλη η εθνική προσπέρασε 11-12 και έκτοτε δεν ξαναέχασε το προβάδισμα στο σκορ.

Αρχική 5άδα για την εθνική: Σπανούλης - Μπράμος - Παπανικολάου - Πρίντεζης - Μαυροκεφαλίδης.

Με την είσοδο του Μπουρούση στο 5ο λεπτό η ομάδα βρήκε μια "κολόνα" στον επιθετικό τομέα, καθώς ο σέντερ της Ρεάλ πήρε προσπάθειες, μοίρασε πάσες σωστά στην αδύνατη πλευρά και η ομάδα απέκτησε το ρυθμό που της έλειπε.

Ο MVP Γιάννης Μπουρούσης

Σωστό μπάσκετ, με πάθος, συγκέντρωση και το τελικό 51-79 ήταν η αναμενόμενη κατάληξη. Έπαιξαν και σκόραραν και οι 12 παίκτες.

Στους διακριθέντες για την εθνική μας:
1ος σκόρερ: Σπανούλης με 13 π.
1ος ρημπάουντερ: Μαυροκεφαλίδης 9 ρ.

Στα +
- Η εμφάμιση του MVP Γιάννη Μπουρούση με 12 π. - 6 ρ. με πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας
- Η αθόρυβη και ποιοτική συμμετοχή του Σπανούλη (1ος σκόρερ - 13 π.)

Επόμενος σταθμός
Η Ρωσία (5/9 - 22:00 - ΑΝΤ1) των πολλών απουσιών που έχασε στην πρεμιέρα από την Ιταλία. Η σοβαρή Ελλάδα, εύκολα ή δύσκολα θα πάρει το παιχνίδι. Αξιοσημείωτη η προϊστορία μεταξύ μας: Στα 4 τελευταία επίσημα ματς, έχουμε και 4 ήττες από τους Ρώσους. Ήρθε η ώρα για τη νίκη;

Ευχόμαστε ολόψυχα καλή συνέχεια στην εθνική!