Τρίτη 2 Σεπτεμβρίου 2014

3/3 με σούπερ Ζήση!

Σε ένα πολύ ωραίο ματς, η Εθνική και σήμερα σου έδινε τη σιγουριά ότι δεν πρόκειται να χάσει το ματς. Οι Πορτορικανοί το κυνήγησαν μέχρι το τέλος, αλλά δεν μπόρεσαν ποτέ να καλύψουν τη διαφορά ασφαλείας που είχε αποκτήσει από το 1ο ημίχρονο η Εθνική μας. Έτσι το 79-90 υπέρ μας μας έδωσε τη νίκη και το 3/3.

Η εξέλιξη
Μπήκαμε καλά στο ματς, αλλά τα δύο γρήγορα φάουλ του Μπουρούση μας αποδιοργάνωσαν λίγο και έπρεπε να προσαρμόσουμε τα αρχικά μας πλάνα. Στη θέση του μπήκε ο Γλυνιαδάκης συνεισφέροντας αμυντικά αλλά όχι και τόσο στο δημιουργικό κομμάτι. Ο Καλάθης πήρε ρόλο περισσότερο εκτελεστή, παρά οργανωτή. Ο Παπανικολάου δείχνει όπως και χτες (με εξαίρεση το χθεσινό 4ο δεκάλεπτο) να μην είναι πολύ συγκεντρωμένος και να είναι κάπως εκτός κλίματος.
 Στο 2ο δεκάλεπτο οι Πορτορικανοί ισορρόπησαν το ματς, κατάφεραν να ισοφαρίσουν, αλλά μετά το 15' η είσοδος Αντετοκούνμπο μας βοήθησε στο να τρέξουμε περισσότερο αλλά έδεσε περισσότερο και την άμυνα. Η επιστροφή του Μπουρούση που έφερε πόντους αφού ποστάρισε ωραία τους απειρότερους αντιπάλους του, βοήθησαν την Εθνική να ανοίξει και πάλι τη διαφορά. Ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει και στο Ζήση, που με δύο μεγάλα προσωπικά τρίποντα στο τέλος του δεκαλέπτου (το 2ο buzzer beater), έδωσαν σημαντικό προβάδισμα για το ημίχρονο στο +8 (33-41).

Στο 3ο δεκάλεπτο αρχικά φάγαμε γρήγορα καλάθια από κακές προσωπικές άμυνες, αλλά αυτό δεν κράτησε για πολύ. Αμέσως αφυπνιστήκαμε και με φοβερές άμυνες, εντυπωσιακούς συνδυασμούς με μαγικά "τριγωνάκια" και ολοκληρωτικό μπάσκετ για 4 λεπτά, ξεφύγαμε μακράν ακόμα και στο +19. Εκεί κάπου εκνευρίστηκαν και οι Πορτορικανοί και τους ξέφυγε το ματς. Στην ουσία δεν μπόρεσαν από εκεί και έπειτα να μας πλησιάσουν παρά μόνο στους 9.

Ο Μπάρεα πλέον το πήρε πάνω του. Ο Μάντζαρης δεν βοήθησε πολύ στο 1 και μπαίνοντας στη θέση του ο Σλούκας, έδωσε άλλο αέρα στην επίθεση και με σκορ και με δημιουργία (ωραίοι συνδυασμοί με Αντετοκούνμπο και κρίσιμα σουτ που μας κράτησαν μπροστά).

Στο 37' φάνηκε να μας βγαίνει η κούραση και πήγαμε σε επιθέσεις διαχείρισης χρόνου και όχι σε σωστές επιθέσεις όπως ξέρουμε να παίζουμε, με αποτέλεσμα να χάσουμε κάποιες σερί επιθέσεις. Τη λύση βρήκαμε στο πρόσωπο του Ζήση. Με κρίσιμη τριποντάρα του στο 38' ακριβώς και καπάκι μοναδικό κλέψιμο Αντετοκούνμπο και σλάλομ του για κάρφωμα με κερδισμένο αντιαθλητικό φάουλ από τον νεαρό, κάναμε ένα γρήγορο 6-0 και ουσιαστικά πήραμε το προβάδισμα με +14 και κλειδώσαμε τη νίκη. Τελικό σκορ 79-90.

Για την εθνική;
#4 Μάντζαρης: 0 π. , 0 ρ. , 0 ασ. , 1 λ. , 0 κλ. , 0 κοψ. , +/- -5 , PIR -2  σε 8'
#5 Μπουρούσης: 12 π. , 8 ρ. , 6 ασ. , 2 λ. , 2 κλ. , 1 κοψ. , +/- 22 , PIR 22  σε 27'
#6 Ζήσης: 19 π. , 2 ρ. , 3 ασ. , 1 λ. , 1 κλ. , 0 κοψ. , +/- 18 , PIR 21  σε 25'
#7 Βασιλειάδης: 4 π. , 3 ρ. , 0 ασ. , 0 λ. , 0 κλ. , 0 κοψ. , +/- -5 , PIR 6  σε 6'
#8 Καλάθης: 14 π. , 2 ρ. , 1 ασ. , 2 λ. , 1 κλ. , 1 κοψ. , +/- 23 , PIR 10  σε 29'
#9 Γλυνιαδάκης: 1 π. , 1 ρ. , 0 ασ. , 0 λ. , 0 κλ. , 0 κοψ. , +/- -4 , PIR 1  σε 4'
#10 Παπανικολάου: 4 π. , 2 ρ. , 3 ασ. , 2 λ. , 0 κλ. , 1 κοψ. , +/- 11 , PIR 4  σε 19'
#11 Σλούκας: 5 π. , 0 ρ. , 2 ασ. , 0 λ. , 0 κλ. , 0 κοψ. , +/- -9 , PIR 6  σε 13'
#12 Καϊμακόγλου: 9 π. , 11 ρ. , 5 ασ. , 1 λ. , 0 κλ. , 0 κοψ. , +/- 14 , PIR 22  σε 26'
#13 Αντετοκούνμπο: 15 π. , 3 ρ. , 0 ασ. , 1 λ. , 1 κλ. , 0 κοψ. , +/- -3 , PIR 10  σε 23'
#14 Βουγιούκας: 2 π. , 4 ρ. , 1 ασ. , 1 λ. , 0 κλ. , 0 κοψ. , +/- -7 , PIR 3  σε 8'
#15 Πρίντεζης: 5 π. , 1 ρ. , 0 ασ. , 0 λ. , 0 κλ. , 0 κοψ. , +/- 0 , PIR 3  σε 12'

Συνολική στατιστική:
29/49 2PFG (59,2%) - 5/15 3PFG (33,3%) - 17/26 FT (65,4%)
37 ρ. (12-25) - 21 ασ. - 11 λ. - 5 κλ. - 3 κοψ.

MVP (FIBA): Καϊμακόγλου- PIR 22
1ος σκόρερ: Ζήσης 19 π.
1ος ριμπάουντερ: Καϊμακόγλου11 ρ.
1ος πασέρ: Μπουρούσης 6 ασ.
1ος κλέφτης: Μπουρούσης 2 κλ.

Στα +
- όπως πάντα πολυφωνία στην επίθεση, σκόραραν όλοι πλην Μάντζαρη, με συνολική συγκομιδή 90 πόντων. Αυτό είναι και το όπλο της αυτής Εθνικής. Κάνουν όλοι τη ζημιά και κάθε μέρα δεν ξέρει ο αντίπαλος ποιος θα βρεθεί στη μέρα του. Πέρυσι έπεφταν όλοι πάνω στο Σπανούλη και μας κλείδωναν, αφού όλες μας οι επιθέσεις περνούσαν από το Βασίλη
- 21 ασίστ με 6 από Μπουρούση και 5 από Καϊμακόγλου - δείγμα του πως παίζεται το μπάσκετ όταν γυρίζει η μπάλα και περνάει από τους ψηλούς
- πολύ καλή άμυνα στο 3ο δεκάλεπτο
- περιορίσαμε τα λάθη (11 λ.)
- τρομερή εμφάνιση εμφάνιση Μπουρούση με 12 π. - 8 ρ - 6 ασ - 2 κλ. - 1 κοψ.
- πότε θα βάλεις ένα μακρινό σουτ Γιάννη (Αντετοκούνμπο);

Play of the night: Τρομέρο κλέψιμο Αντετοκούνμπο από τον Μπάλκμαν και γρήγορο coast to coast που καταλήγει σε ωραίο λέι απ με το δεξί κερδίζοντας και το αντιαθλητικό φάουλ

Highlights: click here!

Επόμενο παιχνίδι: 3/9 στις 21:00 (ώρα Ελλάδος) με την Κροατία