Παρασκευή 17 Ιανουαρίου 2014

La "Βόμβα" στο Φάληρο...

Η Μπαρτσελόνα αναδείχθηκε νικήτρια στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής κερδίζοντας τον Ολυμπιακό με 72-81 μέσα στο Σ.Ε.Φ. Η Μπαρτσελόνα παρέμεινε αήττητη και πρωτοπόρος στο γκρουπ με 3/3. Αντίθετα ο Ολυμπιακός έκανε το 1-2 και τα πράγματα ζορίζουν για τη συνέχεια του Top-16, καθώς οι Πέτγουει και Λο λάμπουν δια της απουσίας τους και φαίνεται πόσο τους χρειάζεται η ομάδα. Όπως δήλωσε και ο Μπαρτζώκας μετά τη λήξη του ματς, η ομάδα θα πάει σε μικρό rotation και προσπαθώντας να τονώσει ηθικά τους παίκτες για τη συνέχεια να μπορέσει να αντεπεξέλθει και να προκριθεί στην επόμενη φάση. Ο Ολυμπιακός δεν ήταν κακός και το ματς κρίθηκε σε λεπτομέρειες.

Ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο οδήγησε τη Μπαρτσελόνα στη νίκη με 21 πόντους και εξαιρετική εμφάνιση στο 3ο δεκάλεπτο. Ο Όλεσον πρόσθεσε άλλους 14 με καλή εμφάνιση. Οι παίκτες που συνέβαλαν περισσότερο από την πλευρά του Ολυμπιακού ήταν οι Σπανούλης και Πρίντεζης με 17 πόντους ο καθένας.
 Ο Πρίντεζης ξεκίνησε δυνατά το ματς βοηθώντας τον Ολυμπιακό να δώσει προβάδισμα με 23-14 στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου. Η Μπαρτσελόνα στη συνέχεια με σερί 0-14 έγραψε το 23-28. Με τρίποντο Πρίντεζη και κάρφωμα Σίμονς ξαναέδωσε στον Ολυμπιακό το προβάδισμα με 34-32 στο ημίχρονο. Το 3ο δεκάλεπτο είχε την υπογραφή του Ναβάρο, ο οποίος σε οκτώ λεπτά πέτυχε 14 πόντους και έφερε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (43-53). Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι στο 66-69, αλλά το λάθος του Σλούκα και το τρίποντο του Όλεσον για το 66-72, έγειραν την πλάστιγγα για την Μπαρτσελόνα, δίνοντας τη νίκη με 72-81.

Η εξέλιξη
[από το επίσημο site της Euroleague στην Ελλάδα]
Στα πρώτα δύο λεπτά της αναμέτρησης καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να σημειώσει καλάθι. Στο τρίτο λεπτό ο Εράζεμ Λόρμπεκ πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα για να κάνει ο Γιώργος Πρίντεζης με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή το 3-2. Ο Άντε Τόμιτς με όμορφο χουκ έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους Πειραιώτες (3-4), 7:46'' πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Μίρζα Μπέγκιτς πέτυχε το 5-4 για τους "ερυθρόλευκους", ενώ ο Πρίντεζης σημείωσε το 7-4 για τον Ολυμπιακό στο τέταρτο λεπτό του αγώνα. Ο Λοτζέσκι με σουτ δύο πόντων κάνει το 9-4, με τον Μαρσελίνιο Χουέρτας να μειώνει σε 9-6.

Ο Στράτος Περπέρογλου με εύστοχο σουτ τριών πόντων σημείωσε το 12-6 στο 5', με τον Παπανικολάου να μειώνει σε 12-8 για τους Καταλανούς. Ο Σπανούλης στη συνέχεια αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, με τον Μάντζαρη να κάνει φάουλ στον Χουέρτας.

Ο Πρίντεζης έκανε στη συνέχεια το 16-10 για να μειώσει ο Τόμιτς σε 16-12, 2:43'' πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Όλεσον, μάλιστα έφερε τη Μπαρτσελόνα στο -2 (16-14). Στη συνέχεια ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης κέρδισε φάουλ και με δύο εύστοχες βολές ανέβασε την διαφορά στους τέσσερις πόντους για τους γηπεδούχους (18-14). Ο Κώστας Παπανικολάου έκανε στη συνέχεια βήματα. Το ίδιο και ο Σάδα, με τον Μπράιαντ Ντάνστον να ανεβάζει την διαφορά στους έξι πόντους (20-14). Ο Γιώργος Πρίντεζης με εύστοχο σουτ τριών πόντων έφερε τους "ερυθρόλευκους" στο +9 (23-14), αναγκάζοντας τον Τσάβι Πασκουάλ να πάρει τάιμ άουτ. Ο Τζόι Ντόρσεϊ μείωσε σε 23-16 και ο Σάδα πέτυχε το 23-18 για τους Καταλανούς, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Κοντά στο σκορ οι δύο ομάδες
Ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 23-20 για τη Μπαρτσελόνα στο πρώτο λεπτό της δεύτερης περιόδου, ενώ ο Αμπρίνες με εύστοχο σουτ τριών πόντων ισοφάρισε σε 23-23. Ο Περπέρογλου αστόχησε σε τρίποντο και ο Νάχμπαρ με όμορφη προσπάθεια έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 23-26, καθώς ευστόχησε και σε συμπληρωματική βολή. Ο Σπανούλης πέρασε στο παρκέ στη θέση του Σλούκα και ο Λοτζέσκι στη θέση του Πρίντεζη. Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να πετύχει καλάθι, ενώ άστοχος ήταν και ο Μπόστιαν Νάχμπαρ στο 12'. Οι Πειραιώτες έκαναν λάθος και ο Αμπρίνες κέρδισε φάουλ από τον Δημήτρη Κατσίβελη. Αποτέλεσμα ήταν ο προπονητής των "ερυθρολεύκων", Γιώργος Μπαρτζώκας να καλέσει τάιμ άουτ.

Ο Αμπρίνες με δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 23-28 για τη Μπαρτσελόνα, η οποία άρχισε να ελέγχει τον αγώνα και ο Σπαούλης με 1/2 βολές μείωσε σε 24-28 για τον Ολυμπιακό στο 13ο λεπτό του ματς. Ο Τζόι Ντόρσεϊ έκανε λάθος, με τον Σέντρικ Σίμονς να καρφώνει εντυπωσιακά στο καλάθι των φιλοξενούμενων (26-28). Ο Γιώργος Πρίντεζης στη συνέχεια θα αστοχήσει σε σουτ τριών πόντων για να πετύχει ο Νάχμπαρ το 26-30 για τους Καταλανούς. Ο Πρίντεζης για δεύτερη διαδοχική φορά δεν θα σημειώσει καλάθι, όπως και ο Αμπρίνες στο 15ο λεπτό του αγώνα. Στην επόμενη φάση ο Σπανούλης κέρδισε φάουλ από τον Αμπρίνες, κερδίζοντας το δικαίωμα για δύο ελεύθερες βολές. Ο Σπανούλης με 2/2 βολές μείωσε σε 28-30 στο 16' και ο Χουέρτας με σουτ δύο πόντων έκανε το 28-32.

Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 29-32, με την Μπαρτσελόνα να μην σημειώνει καλάθι στο 18ο λεπτό. Ο Σλούκας αστόχησε έπειτα σε σουτ τριών πόντων και ο Σπανούλης μετά από μία όμορφη προσπάθεια επίσης δεν θα καταφέρει να πετύχει καλάθι. Ο Χουέρτας θα χάσει ένα εύκολο καλάθι, όπως και ο Πρίντεζης. Ο Γιώργος Πρίντεζης, όμως 33 δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή ισοφάρισε σε 32-32. Ο ημίχρονο τελικά έκλεισε με τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ, έπειτα από δύο εύστοχες βολές του Σέντρικ Σίμονς, ο οποίος πέτυχε το 34-32.

Πήρε μπροστά ο Ναβάρο...
Στην τρίτη περίοδο του αγώνα, Ο Ναβάρο έκαε το 34-34, ισοφαρίζοντας για τη Μπαρτσελόνα, ενώ ο Βαγγέλης Μάντζαρης στη συνέχεια δεν θα καταφέρει να πετύχει καλάθι. Ο Αμπρίνες και πάλι, αυτή την φορά με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 34-37 για να μειώσει στο 22ο λεπτό ο Βασίλης Σπανούλης σε 36-37. Ο Λόρμπεκ πέτυχε και 36-39, με τον Ναβάρο να σημειώνει το 36-41 στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ολυμπιακός δεν θακαταφέρει να πετύχει καλάθι με τον Αμπρίνες να κερδίζει φάουλ από τον Βασίλη Σπανούλη. Ξανά ο Ναβάρο έκανε το 36-43 για τη Μπαρτσελόνα.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας 6:23'' πριν το τέλος του δεκαλέπτου κάλεσε τάιμ άουτ, βλέποντας τη Μπαρτσελόνα δια χειρός Ναβάρο να ξεφεύγει στο σκορ. Ο Μάντζαρης με τρίποντο μείωσε σε 39-43 για τον Ολυμπιακό και ο Άμπρινες στη συνέχεια αστόχησε σε σουτ τριών πόντων. Ο Μπέγκιτς κέρδισε φάουλ από τον Άντε Τόμιτς και ο Σπανούλης έφερε τον Ολυμπιακό στο -2 (41-43). Ο Περπέρογλου δεν θα καταφέρει να πετύχει καλάθι και ο Ναβάρο έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στους Καταλανούς (41-45). Ο Μπέγκιτς δεν θα σημειώσει καλάθι και ο Ναβάρο για ακόμα μία φορά με σουτ τριών πόντων σημείωσε το 41-48 και με τρίποντο ανέβασε την διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων στους δέκα πόντους (41-51). Ο Στράτος Περπέρογλου μείωσε σε 43-51 για τον Ολυμπιακό και ο Τζόι Ντόρσεϊ έκανε το 43-53.

Ο Κώστας Σλούκας στο 28ο λεπτό σημείωσε το 45-53, με τον Λόρμπεκ να αστοχεί στη συνέχεια, όμως τον Ντόρσεϊ να κερδίζει τη μπάλα. Οι Καταλανοί δεν κατάφεραν να σημειώσουν καλάθι, όμως έπειτα από λάθος του Σπανούλη, ο Όλεσον αύξησε την διαφορά στους δέκα πόντους και πάλι (45-55). Ο Περπέρογλου μείωσε σε 48-55, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Ο Ντόρσεϊ με την έναρξη της τέταρτης περιόδου σημείωσε το 48-57 για να μειώσει ο Πρίντεζης σε 50-57 στο 31ο λεπτό του αγώνα. Ξανά ο Γιώργος Πρίντεζης μείωσε σε 52-57, 8:38'' πριν το τέλος του ματς. Ο Όλεσον αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, όπως και ο Γιώργος Πρίντεζης στη συνέχεια. Ο Όλεσον με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους οκτώ πόντους (52-60), ενώ ο Χουέρτας αύξησε την διαφορά στους δέκα πόντους (52-62) στο 33'. Ο Κώστας Σλούκας μείωσε σε 54-62, με τον Μπόστιαν Νάχμπαρ στη συνέχεια να αστοχεί σε προσπάθεια δύο πόντων. Ο Σλούκας και πάλι μείωσε σε 56-62 στο 34ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ ο Τόμιτς με κάρφωμα πέτυχε το 56-64.

Ο Μπράιαντ Ντάνστον σημείωσε το 58-64 για να κάνει στη συνέχεια η Μπαρτσελόνα λάθος και ο Σπανούλης να κερδίσει δύο βολές. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού με 1/2 βολές μείωσε σε 59-64 και ο Λόρμπεκ σημείωσε το 59-66, 4:38'' πριν το τέλος του αγώνα. Ο Ματ Λοτζέσκι με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 62-66, μειώνοντας για τον Ολυμπιακό. Ο Νάχμπαρ δεν θα πετύχει καλάθι, όμως ο Μπράιαντ Ντάνστον κέρδισε φάουλ. Ο Αμερικανός σέντερ των Πειραιωτών μείωσε σε 64-66 στο 36'. Οι Καταλανοί δεν κατάφεραν να σημειώσουν καλάθι, με τον Ματ Λοτζέσκι να αστοχεί σε σουτ τριών πόντων. Ο Ναβάρο και πάλι με εύστοχο τρίποντο έκανε το 64-69, 2:40'' πριν το τέλος.

Ο Βασίλης Σπανούλης με 2/2 βολές μείωσε σε 66-69 για τον Ολυμπιακό, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να παίρνει τάιμ άουτ. Ο Όλεσον δεν θα μπορέσει να ολοκληρώσει την ενέργεια του και ο Σλούκας στη συνέχεια θα αστοχήσει σε σουτ τριών πόντων. Στη συνέχεια και 1:34'' πριν το τέλος, ο Ντάνστον "κόβει" τον Νάχμπαρ με τον Σλοβένο να κερδίζει δύο βολές. Αστοχεί και στις δύο με τον Σλούκα, όμως να κάνει λάθος και η μπάλα να πηγαίνει ξανά στα χέρια των Καταλανών. Ο Όλεσον, όμως 1:12'' πριν το τέλος με εύστοχο σουτ τριών πόντων κάνει το 66-72 για τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Περπέρογλου στη συνέχεια αστοχεί σε σουτ τριών πόντων.

Ο Όλεσον και πάλι με δύο εύστοχες βολές έκανε το 66-74, με τον Ναβάρο έπειτα από άστοχο σουτ για τον Ολυμπιακό να ευστοχεί σε δύο βολές και να κάνει το 66-76. Ο Κώστας Σλούκας με σουτ τριών πόντων μείωσε σε 69-76 για να πάρουν τελικά οι Καταλανοί το θετικό αποτέλεσμα με 81-72.
[πηγή: επίσημο site της Euroleague στην Ελλάδα]

Για τον Ολυμπιακό:

#6 Ντάνστον: 6 π., 1 ρ., 2 κοψ.
#7 Σπανούλης: 17 π., 1 ρ., 5 ασ., 1 κλ.
#8 Περπέρογλου: 8 π., 4 ρ., 3 ασ., 3 κλ.
#9 Παπαπέρτρου: DNP
#10 Σλούκας: 9 π., 2 ρ., 1 ασ.
#11 Κόλινς: συμμετοχή
#12 Σίμονς: 5 π., 5 ρ., 1 κοψ.
#14 Μπέγκιτς: 2 π., 2 ρ., 2 κοψ.
#15 Πρίντεζης: 17 π., 3 ρ., 1 ασ., 2 κλ., 1 κοψ.
#17 Μάντζαρης: 3 π., 4 ρ., 3 ασ.
# 19 Κατσίβελης: 0 π., 1  ρ., 1 ασ.
#24 Λοτζέσκι: 5 π., 7 ρ., 1 ασ.

Συνολική στατιστική:
19/37 (51,4%) 2PFG - 7/23 (30,4%) 3PFG - 13/16 (81,3%) FT
21-11 ρ. - 15 ασ. - 6 κλ. - 12 λ. - 4 κοψ.

Διακριθέντες
1ος σκόρερ: Πρίντεζης & Σπανούλης (17 π.)

Στα -
- δεν μπόρεσε να περιορίσει το Ναβάρο (21 π.)
- εμφάνιση Ντάνστον, διανύει περίοδο ντεφορμαρίσματος
- πολλά χαμένα τρίποντα (7/23) και κυρίως από τους σουτέρ της ομάδας (Λοτζέσκι 1/3 - Σλούκας 1/4 - Σπανούλης 1/7)
- πρέπει να βοηθήσει ο Λοτζέσκι και να "ηγηθεί" επιθετικά

Δείτε τα highlights του αγώνα στο link:

Play of the nightAlley-oop
Follow κάρφωμα Σίμονς σε άστοχο λέι-απ Σπανούλη στη λήξη του 2ου δεκάλεπτου για το προβάδισμα

Official Euroleague REPORT
Navarro, Oleson lead Barcelona past Olympiacos

Juan Carlos Navarro - FC Barcelona - EB13

FC Barcelona sent a message that echoed all around the Turkish Airlines Euroleague by downing Olympiacos Piraeus 72-81 on the road at Peace and Friendship Stadium in Group E on Thursday. Barcelona remained undefeated in Group E and improved to 3-0 with its 15th consecutive Top 16 victory. Olympiacos dropped to 1-2 and saw its 10-game home winning streak come to an end. Juan Carlos Navarro led the winners with 21 points. Brad Oleson added 14 for Barcelona. Vassilis Spanoulis and Georgios Printezis led Olympiacos with 17 points apiece. Printezis shined early to give Olympiacos a 23-14 margin late in the first quarter. Five different Barcelona players scored in a 0-14 run which Alex Abrines capped with free throws to give the guests a 23-28 edge. A three-point play by Printezis and a big dunk by Cedric Simmons allowed Olympiacos to regain the lead, 34-32, at halftime. Barcelona found a go-to guy in Navarro, who had 14 points in eight minutes to make it a double-digit game, 43-53, late in the third quarter. Olympiacos managed to get within 66-69, but Oleson followed a three-pointer with free throws to seal a big win down the stretch.

First quarter: Printezis gives Reds early lead
Erazem Lorbek got Barcelona going with an uncontested layup, as the visitors kept Olympiacos scoreless for almost two minutes. Printezis rescued Olympiacos with a three-point play and a jump hook by Ante Tomic put Barcelona back ahead, 3-4. After Mirza Begic scored in the low post, Printezis shined with his trademark catch-and-shoot layup. A six-meter jumper by Matt Lojeski boosted the Reds' lead to 9-4. Marcelinho Huertas took over with a driving layup that Stratos Perperoglou bettered with a triple. Kostas Papanikolaou scored down low and a jumper by Tomic brought the guests within 12-10. Printezis kept pacing Olympiacos with a tip-in and a driving layup by Spanoulis gave Olympiacos a 16-10 lead. Tomic scored again and Oleson stepped up with a fast break layup. Free throws by Spanoulis restored a 18-14 Olympiacos edge. Bryant Dunston hit a jump hook and a three-pointer by Printezis caused Barcelona to call timeout at 23-14. Back-to-back layups by Joey Dorsey and Victor Sada brought Barcelona within 23-18 after 10 minutes.

Second quarter: Barcelona rallies, Olympiacos recovers
Navarro made free throws early in the quarter, as Olympiacos struggled to score without Spanoulis and Printezis on court. A three-pointer by Abrines and a layup-plus-foul by Bostjan Nachbar put Barcelona back ahead, 23-26, as the hosts called timeout. Abrines made free throws to cap a 0-14 Barcelona run. Spanoulis split foul shots and a put-back slam by Simmons ignited the crowd at 26-28. Nachbar stepped up with a put-back layup. Spanoulis made free throws, but a close jumper by Huertas made it a 4-point game. Olympiacos adjusted its man-to-man defense, not allowing Tomic to play one-on-one in the low post. Meanwhile, Simmons split free throws to get within 29-32. Barcelona tried a taller lineup with Maciej Lampe at power forward, but the Reds were all over the place on defense. Printezis took over with a three-point play and another put-back jam by Simmons restored a 34-32 Olympiacos edge at halftime.

Third quarter: Navarro takes charge and fuels visitors
Navarro sank a jumper right after the break, as Olympiacos could not find the way to the basket. A three-pointer by Abrines put the guests back ahead, 34-37. Spanoulis rescued Olympiacos with a driving layup that Lorbek erased with a four-meter jumper. Navarro took over with a 'bomba' and followed it with a jumper to make it a 7-point game. Vangelis Mantzaris downed a three-pointer and Spanoulis banked in a fade-away jumper to keep the Reds within 41-43. Navarro scored in penetration and silenced the crowd with a wild, off-balance triple that boosted Barcelona's lead to 41-48. Olympiacos could not find the way to stop Navarro, who struck again from downtown. Dorsey followed that with a layup to make it a double-digit game, 43-53. Kostas Sloukas tried to ignite the hosts' comeback with a reverse layup that Oleson erased with a driving basket. A three-pointer by Perperoglou fixed the score at 48-55 through three quarters.

Fourth quarter: Oleson leads Barcelona to big win
Dorsey shined with a big slam early in the fourth quarter that Printezis erased with a big basket. Printezis kept pacing Olympiacos with an acrobatic floater. Oleson stepped up with a three-pointer for a 52-60 Barcelona edge. Huertas sank a jumper, but back-to-back baskets by Sloukas gave Olympiacos hope. Tomic dunked only to see Dunston score inside and a free throw by Spanoulis made it 59-64. Lorbek hit a jumper that Lojeski improved on with a corner triple. Dunston made free throws but a three-pointer by Navarro gave Barcelona some fresh air, 64-69. Spanoulis hit foul shots but he didn't find much help around in crunch time. Instead, a three-pointer by Oleson sealed the outcome, 66-72, in the next-to-last minute. Oleson rounded out his great game with free throws, allowing Barcelona to start celebrating a pivotal road win.