Δευτέρα 20 Ιανουαρίου 2014

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 58 - 48

Σε ένα ματς με σκληρές και διαβασμένες άμυνες, νικητής αναδείχθηκε ο γηπεδούχος Παναθηναϊκός αφού είχε και ένα στοιχείο που έκανε τη διαφορά... Την πίστη... Φάνηκε να το πιστεύει πιο πολύ καθώς ο Ολυμπιακός 6-7 λεπτά πριν το τέλος και όταν οι πράσινοι ξέφυγαν στο σκορ, έδειξαν να το παρατάνε...

Ο σχολιασμός της απόδοσης των παικτών γίνεται στα πλαίσια των αγώνων που ακολουθούν για το Top-16 της Ευρωλίγκα. Έχουμε και λέμε...

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
#6 Μπράμος: Σταθερός, μαχητικός, αθόρυβος - 9 π. 3 ρ. - 3 κλ.
#7 Κάρι: Το πήρε πάνω του επιθετικά (ειδικά στο 1ο ημίχρονο) και έχει πλέον βρει το ρόλο του στην ομάδα, μακράν ο MVP - 12 π. - 4 κλ.
#8 Μπατίστ: συμμετοχή
#9 Φώτσης: θετική παρουσία - 6 π. - 6 ρ.
#10 Ούκιτς: μέτριος, έκανε νωρίς με φάουλ και δε μπήκε στο ρυθμό του ματς
#11 Λάσμε: καλός όσο έπαιξε αφού ταλαιπωρήθηκε από αδιαθεσία
#12 Μαυροκεφαλίδης: κλειδί για τη νίκη, χωρίς να κάνει μεγάλη εμφάνιση, απλά άλλαξε τα δεδομένα στα 6 λεπτά του 2ου ημιχρόνου που αγωνίστηκε, αφού η ομάδα χτύπησε τον Περπέρογλου που έπαιξε στο 4 αντίπαλός του (αν και είχε θέμα αμυντικά)
#13 Διαμαντίδης: πάντα αναντικατάστατος, αν και κλείστηκε καλά έβαλε 10 π. - 5 ασ. - 3 κλ.
#14 Γκιστ: πολύ καλή εμφάνιση, συνέβαλε τα μέγιστα αμυντικά και επιθετικά - 10 π. - 6 ρ.
#15 Παππάς: συμμετοχή
#16 Γιάνκοβιτς: συμμετοχή
#18 Ματσιούλις: προβλέψιμος στο ποστάρισμά του, κλείστηκε από τον Κόλινς

Σχόλιο: σκληρή άμυνα, ανάγκασε σε πολλά λάθη τον αντίπαλο και έτσι έβγαλε και αιφνιδιασμούς, έβαλε τα σουτ που έπρεπε, καλό κοουτσάρισμα από τον Πεδουλάκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
# Μουν: DNP
#6 Ντάνστον: αν και ντεφορμέ τον τελευταίο καιρό, έκανε καλή εμφάνιση, το πάλεψε και επιθετικά έβαλε τα ποντάκια του - 8 π. - 8 ρ. - 3 κλ.
#7 Σπανούλης: έπαιξε 21 λεπτά (τα λιγότερα φέτος σε σχέση με άλλους αγώνες) και ήταν φανερά χαλαρός και αδιάφορος από το 1ο λεπτό - απαράδεκτη εμφάνιση - σαφώς αρνητικός πρωταγωνιστής και όταν είσαι ηγέτης, οι υπόλοιποι παίρνουν "πνοή" από εσένα... πώς θα παρακινήσεις τους νέους με τέτοια εμφάνιση... - 3 π. με 1/8 τρίποντα
#8 Περπέρογλου: δε μπήκε στο κλίμα, κλείστηκε καλά και όντας βαρόμετρο για την ομάδα έπαιξε και αυτό το ρόλο του... - 4 π.
#10 Σλούκας: εκτός κλίματος στο τετράγωνο... ήταν σε άλλο γήπεδο, δεν ήξερε τι να κάνει τη μπάλα, μπέρδευε τον παίκτη που μαρκάρει, έχανε τις περιστροφές... Αν δεν έκανε και δύο φάσεις στο τελευταίο λεπτό θα ήταν στο μηδέν
#11 Κόλινς: πήρε χρόνο, καλά έκανε ο coach και τον έβαλε, μάρκαρε με πάθος και αποτελεσματικότητα Ματσιούλις, κατέβασε τη μπάλα και η παρουσία του κρίνεται θετική. Φοβόταν φανερά να τελειώσει τις φάσεις και θέλει δουλειά ακόμα για να δέσει με την ομάδα
#12 Σίμονς: μόνο άμυνα.... πολύ σημαντικός στην άμυνα, αλλά δυστυχώς δε μπορεί να παίξει επίθεση.... έχουμε θέμα...
#13 Λοτζέσκι: ο μόνος γκαρντ που είχε τάση να πάει προς το καλάθι και να θέλει να σκοράρει - 10 π. - 8 ρ. - 2 ασ.
#15 Πρίντεζης: το πάλεψε αρκετά και ήταν η επιθετική αιχμή της ομάδας μέσα στη ρακέτα - 8 π. - 4 ρ.
#17 Μάντζαρης: καλή εμφάνιση, έβαλε τα σουτάκια του, έκανε και τα drive όταν έπρεπε (αν και δε μας έχει συνηθίσει), αλλά αρκετά λάθη
#18 Καββαδάς: μπήκε 4:30 λεπτά να σπρώξει και να χαλάσει το παιχνίδι του Λάσμε, εν μέρει τα κατάφερε
# 19 Κατσίβελης: DNP

Σχόλιο: έπαιξε καλή άμυνα - διαβασμένη, δεν είχε όμως τα ψυχικά αποθέματα που χρειαζόταν, ίσως και λόγω μη μεγάλης σημασίας του ματς. Χωρίς να βρουν ρυθμό τα γκαρντ (πλην Λοτζέσκι), δεν είχε και ηγέτη και έκανε παρά πολλά αβίαστα λάθη με λάθος πάσες, μην μπορώντας να προσπεράσει στο σκορ όταν είχε τη δυνατότητα.