Σάββατο 5 Οκτωβρίου 2013

Να' τοι οι Πρωταθλητές!

Με νίκη "άνοιξε" την 1η πράξη του Contintal Cup 2013 ο πρωταθλητής Ευρώπης Ολυμπιακός, που έθεσε σήμερα τα ξημερώματα τις βάσεις για να αναδειχτεί και πρωταθλητής κόσμου. Χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία επικράτησε με 70-81 της SKY Pinheiros με καλή εμφάνιση για 1ο επίσημο παιχνίδι της σαιζόν.

Με καλό αγωνιστικό ρυθμό, διάθεση για τρέξιμο στον αιφνιδιασμό και ενέργεια στο παιχνίδι του, ο Ολυμπιακός πήρε εύκολα το ματς έναντι της Pinheiros. Οι Βραζιλιάνοi με κύριο στοιχείο στο παιχνίδι τους τα πολλά σουτ και το τρέξιμο (run & gun), δεν απείλησαν τον Ολυμπιακό, πέραν του 2ου δεκαλέπτου που ισοφάρισαν για κάποια  και προσπέρασαν για λίγο στο σκορ.

Ο πρωταθλητής Ευρώπης ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι και προηγήθηκαν 11-4 με Περπέρογλου, Ντάνστον και Πρίντεζη να οδηγούν την ομάδα επιθετικά. Οι Βραζιλιάνοι, όμως, κατάφεραν να αντιδράσουν και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε 15-11 υπέρ της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα. Ίδια εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους Βραζιλιάνους να αντιστέκονται και να καταφέρουν να προσπεράσουν με 4 (26-22) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Σκορ ημιχρόνου 30-32.

Στις τις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου ο Ολυμπιακός, με τον Βασίλη Σπανούλη να αναλαμβάνει δράση, καταφέρνει να στείλει τη διαφορά στους οκτώ πόντους  (44-36) στο 24'. Περπέρογλου και Σπανούλης είναι πραγματικά ασταμάτητοι στο τρίτο δεκάλεπτο και οδηγούν τον Ολυμπιακό στο +9 (56-47) στο 28' με το δεκάλεπτο να τελειώνει 56-51 υπέρ του. Η διαφορά φτάνει για πρώτη φορά και στο +10 για τον Ολυμπιακό με τρίποντο του Βαγγέλη Μάντζαρη (71-61) στο 36'.  Ο Σπανούλης συνέχισε να εκτελεί από παντού και έτσι ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη με 70-81.

Δήλωσαν:
ΣΤΡΑΤΟΣ ΠΕΡΠΕΡΟΓΛΟΥ: Σήμερα παίξαμε λίγο απροετοίμαστοι καθώς δεν ήταν εύκολο να βρούμε πολλές πληροφορίες για την Πινέιρος, αλλά είδαμε πως είναι πολύ καλή ομάδα. Κάναμε το παιχνίδι μας, πήραμε τη νίκη και πλέον θέλουμε ακόμη μια νίκη για να πάρουμε το τρόπαιο. Είναι μια διαφορά τα πολλά τρίποντα, δύσκολο να σταματήσεις έναν τέτοιο τρόπο παιχνιδιού αν μια ομάδα βρει ρυθμό. Η Πινέιρος είναι μια ομάδα που παίζει αρκετά σκληρά.

ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΠΑΡΤΖΩΚΑΣ: Περιμέναμε ένα ιδιαίτερο και δύσκολο παιχνίδι για τους λόγους που είπε και ο Στράτος. Η διαφορετική ώρα και το ταξίδι έπαιξαν ρόλο, επίσης η έλλειψη πληροφορίας που είχαμε για την Πινέιρος, αλλά και του ιδιόμορφου τρόπου που επιτίθεται. Έτσι, χρειαστήκαμε κάποιο χρόνο για να προσαρμοστούμε στο ματς. Τελικά, εάν δείτε τους αριθμούς που λένε την αλήθεια για σήμερα, είχαμε μεγάλη διαφορά στα ριμπάουντ, περίπου 20 περισσότερα και επίσης είχαμε 10 ασίστ περισσότερες. Αλλά το γεγονός πως κάναμε 20 λάθη είναι κάτι που πρέπει να μας απασχολήσει. Είναι και δεν είναι φυσιολογικό αυτό. Φυσιολογικό γιατί δεν είμαστε καιρό όλοι μαζί και ο ένας πρέπει να γνωρίσει το παιχνίδι του άλλου, αλλά παίζει ρόλο και ο αντίπαλος και το πως παίζει άμυνα. Κάθε μέρα που περνάει κάθε εμπειρία μας κάνει καλύτερη ομάδα. Πλέον καλούμαστε να κάνουμε καλή προπόνηση αύριο για να παίξουμε καλά την Κυριακή και να τελειώσουμε αυτό για το οποίο ήρθαμε εδώ. Ήταν πολύ μεγάλη η χαρά που είδαμε τόσο κόσμο στις εξέδρες και μας υποστήριξε. Εκ μέρους της ομάδας θέλουμε να τους πούμε ένα μεγάλο ευχαριστώ. Η Πινιέιρος είναι μια ομάδα που διαλέγει να επιτίθεται με πρόσωπο στο καλάθι, βασίζεται αρκετά στους τρεις περιφερειακούς που απειλούν με το σουτ και ταυτόχρονα έχουν δύο πλέι μέικερ που ελέγχουν πολύ καλά το παιχνίδι. Το γεγονός ότι δεν είχαν ψηλούς που μπορούσαν να τελειώσουν φάσεις κοντά στο καλάθι, σίγουρα λειτούργησε πολύ καλά και για εμάς, γιατί όπως είδατε είχαμε πολύ μεγάλο ποσοστό στα σουτ κοντά στο καλάθι. Πάντα κοιτάω το ομαδικό παιχνίδι, ήταν μια ομάδα πολύ καλά προετοιμασμένη, η οποία φαίνεται να έχει δουλέψει ιδιαίτερα το δικό της παιχνίδι και τον ρυθμό.  Το ότι δεν είχαμε πληροφορίες για την Πινιέιρος, έπαιξε πολύ σημαντικό ρόλο στο παιχνίδι για εμάς. Κάναμε μεγάλες προσπάθειες να βρούμε πληροφορίες, χωρίς, όμως, ιδιαίτερο αποτέλεσμα. Από εκεί και πέρα, εμείς πρέπει να παίρνουμε πλεονέκτημα από το τι μας δίνει ο αντίπαλος. Εάν λοιπόν είχαμε εκτέλεση κοντά στο καλάθι, εκεί έπρεπε να χτυπήσουμε και αυτό κάναμε.

Η 2η πράξη την Κυριακή 6/10 στις 17:30 ώρα Ελλάδος (ΑNT1).
(στοιχεία από το επίσημο site της ΚΑΕ Ολυμπιακός)